Odszkodowanie za szkodę z tytułu błędów medyczynch
Błędy medyczne nazywane również błędami lekarskimi czy też błędami w sztuce medycznej zdarzają się coraz częściej. Działanie lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, farmaceuty lub osoby wykonującej inny zawód medyczny, sprzeczne z zasadami wiedzy i nauki medycznej, może powodować szkodę u pacjenta m. in. zakażenie, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub nawet śmierć. Istotne jest, żeby postępowanie (działanie lub zaniechanie) osoby odpowiedzialnej było niezgodne z powszechnie uznanymi zasadami wiedzy medycznej, a skutkiem tego postępowania musi być szkoda u pacjenta w postaci jego śmierci, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, innego naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia.
Ponadto musi zaistnieć związek przyczynowy pomiędzy postępowaniem osoby odpowiedzialnej, a skutkiem w postaci szkody pacjenta, a osobie odpowiedzialnej można przypisać winę umyślną lub nieumyślną (lekkomyślność, niedbalstwo). Błąd może dotyczyć wadliwego procesu diagnozy (błąd diagnostyczny w postaci niewykonania wymaganych badań lub też nieprawidłowej analizy i interpretacji wyników przeprowadzonych badań); błąd terapeutyczny z kolei może dotyczyć procedury leczenia, która w konkretnym przypadku okazała się wadliwa lub niewystarczająca. Ponadto można wyróżnić również błąd w sposobie wykonania zabiegu czy zastosowanej procedury medycznej (błąd wykonawczy) oraz błąd organizacyjny charakteryzujący się nieprawidłową organizacją procesu leczenia przez dany podmiot leczniczy. W zależności od okoliczności konkretnego przypadku i jego skutków w życiu codziennym, Twoja rekompensata będzie obejmować:
- odszkodowanie, które pokryje rzeczywiste straty poniesione przez Ciebie wskutek błędu medycznego – koszty zakupu leków, dojazdów do lekarzy i rehabilitacje oraz wizyt lekarskich, w tym odpłatnie wykonanych badań, koszty odpłatnej rehabilitacji, koszty przystosowania mieszkania do potrzeb poszkodowanego itd.
- zadośćuczynienie za doznaną krzywdę – jest to świadczenie, które służy zrekompensowaniu krzywdy, cierpienia i bólu zaistniałych na skutek błędu medycznego
- rentę na zwiększone potrzeby – renta ta jest okresowa i obejmuje przewidywany koszt, jaki poszkodowany musi ponieść na powtarzające się wydatki (np. leki, środki higieniczne opatrunkowe, rehabilitację);
- rentę z tytułu utraty widoków na przyszłość, utraty zdolności do pracy – obejmuje straty wynikające z braku możliwości kontynuacji zatrudnienia albo rozwoju i awansu zawodowego itp.
Masz wątpliwości czy przysługuje Ci rekompensata? Skontaktuj się z nami